OEMONOM

Open access Educational Materials on Naturally Occurring Molecules

Partnerské univerzity

Hlavním řešitelem tohoto projektu je UNIVERZITA KARLOVA a její FARMACEUTICKÁ FAKULTA

Logo

Faramaceutická fakulta,
Univerzita Karlova

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy je jednou ze dvou farmaceutických fakult v České republice. Připravuje studenty pro úspěšné vykonávání povolání ve všech oblastech farmacie, tj. od obecného lékárenství přes úlohu klinického farmaceuta ve veřejných i soukromých nemocnicích až k vývojově-výzkumným a manažerským činnostem ve farmaceutickém průmyslu nebo ve farmaceutických/zdravotnických firmách/společnostech či státní správě. Tuto roli by nemohla plnit bez vynikajících výzkumných a akademických pracovníků a kvalitní výzkumné infrastruktury a dostatečného financování výzkumu. Fakulta je přední výzkumnou institucí v České republice v různých oblastech farmacie, jako je analytická chemie/farmaceutická analýza, medicinální chemie, farmakologie, toxikologie a klinická farmacie. V žebříčku QS World University Ranking 2020 podle oborů zaujímá Univerzita Karlova 151. – 200. místo v oblasti farmacie a farmakologie. Tento výsledek je možné do značné míry připsat této fakultě jako dominantnímu přispěvateli v tomto oboru. Je třeba zmínit, že fakulta je také nejproduktivnější výzkumnou institucí Královéhradeckého kraje.

Alma Mater Studiorum – Boloňská univerzita (UNIBO) byla založena v roce 1088 a je považovaná za nejstarší univerzitu v západní Evropě. V dnešní době zůstává jednou z nejdůležitějších institucí vysokoškolského vzdělávání v celé Evropě. Na univerzitě je přibližně 87 000 zapsaných studentů, 32 kateder, 5 fakult, zhruba 2 800 akademiků a 2 900 administrativních zaměstnanců. UNIBO je komplexní institucí vysokoškolského vzdělávání. Nachází se v regionu Emilia-Romagna v severní Itálii. Je rozmístěna v 5 kampusech, hlavní z nich se nachází ve městě Bologna, další 4 kampusy pak v oblasti Romagna. UNIBO je dnes nejvíce internacionalizovaná ze všech italských univerzit.

UNIBO se účastní projektu OEMONOM prostřednictvím dvou oddělení: Katedry farmacie a biotechnologie (FaBiT) a Katedry pedagogiky “G.M. Bertin” (EDU).

Logo

Farmaceutická fakulta,
Univerzita v Pécsi

Univerzita v Pécsi (UP) je se svými 20 000 studenty, více než 4 500 zahraničními studenty, s 1 400 pedagogy a výzkumnými pracovníky a s 10 fakultami jednou z největších institucí vysokoškolského vzdělávání v Maďarsku. Její kořeny sahají do roku 1367. UP představuje klasické hodnoty a úspěšně se adaptuje na současné i budoucí výzvy. Je jednou z předních výzkumných univerzit v zemi s obrovským profesionálním výzkumným zázemím. Výzkumné centrum Szentágothai je domovem mnoha lékařských, farmaceutických a dalších vědeckých pracovníků. Univerzita má 21 doktorandských škol včetně Farmaceutické doktorandské školy. Studium na Farmaceutické fakultě UP bylo zahájeno v září 2000, kdy byly založeny instituty farmaceutických věd. Studijní program Farmacie byl akreditovaný Maďarskou akreditační radou (MAB) v roce 2006. Původně byl součástí Lékařské fakulty. Samostatná Farmaceutická fakulta byla založena až v roce 2016. Jejím cílem je vyškolit farmaceuty, kteří získají na základě teoretických vědomostí i praktické znalosti a etické názory, a jsou schopni se podílet na různých oblastech zdravotní péče, farmaceutického výzkumu a farmaceutického průmyslu. Absolventi s diplomem z oboru farmacie mohou pracovat nejen ve veřejných, ale také v nemocničních a klinických lékárnách. Lidé se zájmem o výzkum mohou najít práci ve farmaceutických výzkumných společnostech. Mladí kolegové se mohou zapojit do managementu farmaceutických materiálů nebo jejich uvádění na trh.

Logo

Farmaceutická fakulta,
Universita Porto

Farmaceutická fakulta Univerzity Porto (FFUP) je nejstarší farmaceutickou fakultou v Portugalsku. Byla založena v roce 1921 a navázala na tradici Farmaceutické školy založené roku 1836. FFUP je vysokoškolská vzdělávací instituce zaměřená na výuku a výzkum v oblasti farmaceutických věd. Kromě předávání vědeckých poznatků a dovedností se FFUP neustále zajímá o humánní a etické principy a přípravu vynikajících odborníků v různých oblastech farmaceutických věd. Školící kurzy FFUP se neustále aktualizují a zaměřují se na pečlivou a kvalitní výuku, stejně jako na její přizpůsobení požadavkům a potřebám pracovního trhu. FFUP nabízí rozličné kurzy včetně integrovaného magisterského studia farmaceutických věd, sedm studijních cyklů druhého a sedm třetího stupně, některé z nich ve spolupráci s dalšími institucemi. Podporuje také pedagogické, vědecké a technické výměny s národními a mezinárodními institucemi, a rozvíjí kurzy mimoškolního a odborného vzdělávání. FFUP si je také vědoma své společenské odpovědnosti a poskytuje veřejné služby, které posilují její aktivní roli v místní společnosti. FFUP je velmi aktivní a produktivní a zaujímá přední místo na Univerzitě Porto, co se týká publikování článků v prestižních mezinárodních vědeckých časopisech. Všichni akademičtí pracovníci jsou součástí výzkumných jednotek a jsou klasifikováni portugalskou veřejnou agenturou hodnotící vědu FCT buď jako velmi dobří nebo vynikající.

Logo

Farmaceutická fakulta,
Univerzita Komenského v Bratislave

Univerzita Komenského v Bratislavě je nejstarší univerzitou na Slovensku. Byla založena v roce 1919 a pokračuje v univerzitní tradici Academia Istropolitana, kterou založil v Bratislavě v roce 1465 maďarský král Matyáš Korvín. Základním posláním Univerzity Komenského je rozvoj a šíření vědomostí a jejich významu. Je to vědecká instituce, kde výzkum otevírá nové obzory a zároveň podporuje přenos poznatků. Od ostatních výzkumných center se odlišuje svým autonomním postojem k problémům, nezávislým charakterem základního výzkumu, zaměřením na vzdělávání a skutečností, že pokrývá téměř všechny vědecké disciplíny. Jako instituce vysokoškolského vzdělávání, která usiluje se stát členem předních evropských center akademické excelence, a zároveň jako mezinárodně orientovaná univerzita, si klade za cíl následující hlavní strategické cíle:

  • udržovat a rozvíjet svou identitu jako výzkumná a vzdělávací instituce nejvyšší mezinárodní kvality;
  • poskytovat vynikající vzdělávací prostředí podporováním studia v širokém rozsahu akademických disciplín;
  • vychovávat absolventy nejen s vysokými osobními a profesionálními výsledky, ale také s vysokými lidskými kvalitami;
  • zvyšovat vědeckou a kulturní vizi společnosti a její ekonomický blahobyt.
Logo

Université de Lorraine

Université de Lorraine se nachází v srdci Evropy a hraje hlavní roli v přeshraniční akademické síti nazvané Univerzita Velkého regionu, a to ve spolupráci s Technickou univerzitou Kaiserslautern, Univerzitou v Lutychu, Lucemburskou univerzitou, Sárskou univerzitou a Univerzitou v Trevíru. Université de Lorraine vyvinula širokou škálu mezinárodních aktivit včetně výměny studentů, společných diplomů, spoluprací ve výzkumu a mobilitě zaměstnanců s partnery po celém světě. Se svými 9 500 zahraničními studenty je Université de Lorraine přední francouzskou univerzitou v programu mobilit Erasmus. Vybudováním stimulujícího prostředí určeného pro doktorandy vytvořila univerzita slibně se rozvíjející doktorandskou scénu s více než 1 800 studenty doktorského studia zapsanými každý rok (z nichž téměř polovina přichází z 90 různých zemí), osmi doktorskými školami a 400 doktorskými pracemi obhájenými ročně. Univerzita zahrnuje studia všech forem znalostí a poskytuje tak svým 60 000 studentů kurzy v každém oboru, včetně na míru připravených řešení, která vyhovují celoživotní vzdělávací cestě každého z nich. Multidisciplinární výzkumná scéna v Lotrinsku propojuje více než 3 900 výzkumníků v deseti výzkumných klastrech. Tento základní a aplikovaný výzkum se zaměřuje na mezinárodní výzkumné oblasti s vysokou prioritou, které jsou jádrem historických úspěchů regionu: ochrana přírodních zdrojů a životního prostředí, zapojení budoucích zdrojů energie, zvládnutí hodnotného řetězce materiálů a výrobků, pokrok v počítačových vědách, zachování zdraví a boj s chorobami souvisejícími s věkem, stejně jako obecné oblasti, mezi něž spadá matematika, sociální vědy, strojírenství, biologie a další.

Logo

Farmaceutická fakulta,
Univerzita v Ljubljani

Farmaceutická fakulta Univerzity v Ljubljani (UL FFA) je jedinou univerzitní organizací ve Slovinské republice pro studium farmacie. Je přední výzkumnou a vysokoškolskou vzdělávací institucí na poli farmacie, klinické biochemie, toxikologie a kosmetologie v regionu. Posláním UL FFA je napomáhat rozvoji prostředí, které podporuje vzdělávání, výzkum a služby vedoucí k podpoře objevů, vývoje a správnému využívání léků. UL FFA považuje výzkum a studium za dvě neoddělitelné součásti. Studenti UL FFA jsou intenzivně stimulováni k účasti ve výzkumné práci během druhé poloviny studia, což má za následek špičkové a vysoce motivované absolventy. Odborné oblasti na UL FFA jsou vývoj biomarkerů, buněčná biologie, molekulární farmakologie a toxikologie, návrh léčiv in silico, syntéza a hodnocení potenciálních léčiv in vitro, farmakodynamické/farmakokinetické modelování, vývoj a validace analytických a bioanalytických metod, technologický design, vývoj prototypů pevných forem; vývoj postupného uvolňování léčiv, nanotechnologie, fytofarmacie, farmaceutická biotechnologie. UL FFA má 1 400 studentů a asi 150 pedagogických a výzkumných pracovníků. UL FFA se významně podílí na základním a aplikovaném výzkumu financovaném vládou (68 %), farmaceutickým průmyslem (21 %) a projekty EU (11 %). UL FFA se pyšní vynikající dlouhodobou spoluprací s farmaceutickým průmyslem, která má za následek četné mezinárodní patentové přihlášky a schválené patenty.

Logo

Fakulta matematiky a přírodních věd, Univerzita Kristiána Albrechta v Kielu

Univerzita v Kielu, oficiálně Univerzita Kristiána Albrechta v Kielu (německy Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, zkráceně CAU), je univerzita ve městě Kielu v Německu. V roce 1665 ji založil vévoda Kristián Albrecht Holštýnsko-Gottorpský, po němž je pojmenována. Jedná se o nejstarší, největší a nejprestižnější vysokou školu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Dnes zde studuje přes 27 000 studentů. Až do období 1864/1866 byla nejen nejsevernější německou univerzitou, ale také druhou největší univerzitou v Dánsku. Zdejší absolventi a badatelé získali 12 Nobelových cen.

Fakulta matematiky a přírodních věd (MNF) je druhou největší fakultou Univerzity v Kielu. Do výuky je zapsáno 5 700 studentů a vyučuje na ní 140 profesorů. Tím se stává nejpočetnějším učitelským sborem na jediné fakultě. Fakulta se může pochlubit tím, že je zde jeden z nejvyšších podílů externího financování v Německu. Dělí se na 8 kateder: Matematika, Fyzika, Chemie, Farmacie, Biologie, Geografie, Geologie a Mořské vědy.


ERASMUS